O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?
Zgon kogokolwiek bliskiego to zawsze niesłychanie uciążliwe doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze w owym czasie, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, iż ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma wobec tego nic wątpliwego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Obecne przepisy honorują transport zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Warto nie zapominać, iż środek transportu wielokrotnie wpływa na koszt, jaki należy w związku z transportem zwłok ponieść. W co niektórych przypadkach nie ma jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nadmiernie kolosalny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala znacznie zredukować koszty.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, trzeba dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje aprobatę dopiero po konsultacji z odpowiednim inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Oznacza to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny wsparcie profesjonalnej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to porządny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie transport samochody jednostka gospodarcza zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych problemów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, który i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post